Zostań częścią mojej społeczności online

brown wooden tool on white surface
09 maja 2024

Ustawienia czujek pożarowych są po to aby z nich korzystać!

Dawno, dawno temu, jak się kupowało czujkę sygnalizacji pożarowej to było to urządzenie, które działało w jeden określony sposób, czyli czujka dymu była czujką dymu o danej czułości, czujka ciepła była czujką ciepła nadmiarową o danym progu działania albo czujką nadmiarowo-różniczkową o danych parametrach. I jak się okazuje w dzisiejszej praktyce, projektanci i instalatorzy mieli wtedy „łatwiej”.

Dzisiaj mamy nowe rozwiązania, np.:

– czujki dymu, w których możemy sobie wybierać jakiego rodzaju sensory mają działać i jak ma wyglądać współzależność ich działania;

– czujki dymu, w których możemy sobie regulować w pewnym zakresie czułość detekcji;

– czujki ciepła, których parametry zależą od ustawianej programowo klasy czujki;

– czujki wielodetektorowe, w których możemy ustalać które sensory i w jaki sposób mają pracować i jak ma wyglądać współzależność ich działania;

– czujki płomienia, których czułość można regulować w zakresie ustalania różnych klas czułości

– itd., itd.

I co, miało być lepiej? Większe możliwości? A wyszło jak zawsze!

Z przysłowiową świeczką można szukać projektów, w których projektant pochyla się nad wskazaniem projektowanych ustawień różnych elementów systemu sygnalizacji pożarowej, w tym wspomnianych wyżej elementów detekcyjnych. A oznaczenie typu czujki na rysunkach nie wystarczy, bo ta sama czujka może oznaczać bardzo różne mechanizmy i parametry detekcji.

Sporadycznie sytuację ratuje doświadczony instalator, który za projektanta, chociaż oczywiście nie jest to sytuacja optymalna, podejmuje decyzję i ustawia określone parametry urządzeń. Jednak tu już jest wysokie ryzyko, czy zrobi to zgodnie z zamysłem projektowym czy wręcz odwrotnie.

Najczęstszą sytuacją jest jednak ta, gdzie również instalator nie zawraca sobie tym aspektem głowy i cały ciężar decyzji zamyka się na ustawieniach fabrycznych jakie przyjął producent urządzeń.

A warto w tym miejscu wspomnieć, może nie dla wszystkich jest to jasne, że producenci systemów sygnalizacji pożarowej nie projektują urządzeń dla danego konkretnego zamierzenia projektowego i ustawiają optymalnych dla niego ustawień, zgodnych z planami projektanta. Producenci mają różne talenty, ale zdolności wróżenia chyba jeszcze nie 🙂

A trzeba sobie zdawać sprawę, iż brak dopasowania ustawień danego urządzenia do określonej sytuacji projektowej bardzo często będzie skutkował ograniczoną skutecznością rozwiązania lub w niektórych przepadkach brakiem tej skuteczności albo występowaniem nadmiernej liczbie alarmów zwodniczych.

I niestety ciągle, pomimo że powyżej wspomniane możliwości zmieniania działania urządzeń poprzez ustawienia programowe nie są czymś nowym, to ciągle w kontaktach z projektantami czy instalatorami masowo wykonującymi takie instalacje można usłyszeć zdziwione wypowiedzi, że fachowiec pierwszy raz słyszy, że dla czujki coś się ustawia. Problem tym bardziej narasta jak taki projekt trafi do uzgodnienia do rzeczoznawcy, który pokładając zbyt duże zaufanie do pracy projektanta i nie doceniając ciężaru własnej pracy, wychodzi z założenia, że dobór czujek i ich parametrów to nie jego zakres zainteresowania.

Pamiętajmy, nawet najnowsze technologie będą działać tylko tak dobrze, jak dobrze są w stanie wykorzystać je ludzie, którzy ich używają. No chyba, że czekamy, aż zrobi to za nas sztuczna inteligencja ?!?

Adres

ul. Piastowska 36/6

59-220 Legnica

Kontakt

NIP: 6911990743

e-Doręcznia: PL-76561-13219-CJJDB-25

WWW: www.ibpkonsulting.pl

T: + 48 607375466

e-mail: biuro@ibpkonsulting.pl

Menu

Śledź nas

A website created in the WebWave website builder